PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

23-210 Kraśnik, ul. Grunwaldzka 4AAKTUALNOŚCI

Badanie dostępności sprzedaży alkoholu nieletnim w punktach sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w mieście Kraśnik

   W dniach 28 i 29 maja 2013 r. przeprowadzono badanie dostępności sprzedaży alkoholu nieletnim w punktach sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w 60 punktach wytypowanych przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Badanie polegało na zakupie alkoholu przez osobę wyglądającą na niepełnoletnią.
   Niepokojącym jest fakt, iż w 47 punktach sprzedano alkohol bez pytania o dowód tożsamości. W trzech punktach zapytano o dowód tożsamości, ale osoba kupująca nie pokazała go i mimo tego alkohol został sprzedany. Tylko w 10 punktach sprzedawca  zapytał o dowód tożsamości i odmówił sprzedaży, gdyż klient nie okazał żądanego dokumentu.
   Pomimo corocznych działań i akcji zwróconych do właścicieli sklepów i sprzedawców napojów alkoholowych wynik badania wypadł słabo.
   W dniu 17 października  Burmistrz Miasta Kraśnik Mirosław Włodarczyk, Kierownik MOPS Elżbieta Cholewińska i Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Jerzy Rak spotkali się z przedsiębiorcami, u których odbyło się badanie.
   Celem spotkania było podsumowanie wyników badania oraz zwrócenie uwagi jak ważnym jest żądanie dokumentu potwierdzającego wiek kupującego. Burmistrz przypomniał, że obowiązujące w Polsce przepisy prawa zakazują sprzedaży napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia oraz konsekwencje wynikające z tego zakazu.
   Na profilaktykę antyalkoholową wpływają różnego rodzaje działania. Jednym z ważniejszych jest zwrócenie uwagi na  odpowiedzialną sprzedaż alkoholu!Kraśniczanie rowerem przeciw uzależnieniom

    W dniu 8 września 2013 r. odbył się Rodzinny piknik rowerowy „Kraśniczanie rowerem przeciw uzależnieniom – zachowaj trzeźwy umysł”. Organizatorem był Klub Sportowy Racing Team Kraśnik. Piknik rowerowy został zrealizowany ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Kraśnik w ramach zadania: współfinansowanie środowiskowych programów edukacyjno-profilaktycznych, integracyjnych, imprez kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych z elementami profilaktyki o charakterze promocji zdrowego stylu życia i postaw abstynenckich.
    Rodzinny piknik rowerowy był imprezą skierowaną do szerokiej rzeszy odbiorców. Wzięło w nim udział ponad 40 osób. Chcieliśmy zachęcić do aktywności fizycznej całe rodziny, a także pokazać jak wspaniałym pomysłem na życie może być rower i zdrowy styl życia. W czasie trwania pikniku promowano postawy abstynenckie i zdrowy wolny od uzależnień styl życia. Przy słonecznej pogodzie uczestnicy zwiedzili piękne okolice jadąc przez Dąbrowę Bór, Popkowice, Leszczynę, Urzędów i Bęczyn, gdzie po kilkugodzinnym wysiłku wspólnie zasiedli do ogniska i smacznego poczęstunku. Wszyscy wrócili bezpiecznie do domów z przekonaniem  słuszności wyboru zdrowego stylu życia przez turystykę rowerową.
    Zarząd Racing Team Kraśnik składa serdeczne podziękowania MOPS Kraśnik, który jest realizatorem Miejskiego Programu, za udzielenie dotacji finansowej na realizację zadania.
Zobacz więcej

„Postaw na Rodzinę!” - integracyjna impreza rekreacyjna z okazji Dnia Dziecka.

     W dniu 3 czerwca przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej świętowaliśmy Dzień Dziecka. Deszczowa pogoda nie przeszkodziła uczestnikom imprezy - wszystkie dzieci wraz z rodzicami i opiekunami bawiły się wspaniale.
     Imprezę poprowadził wodzirej Waldemar Wywrocki z klownetkami, klownem, szczudlarzem i iluzjonistą. Dzieci wraz z rodzicami uczyły się układu tanecznego, śpiewały piosenkę „M jak Mama, T jak Tata” oraz brały udział w wielu konkursach. Oprócz dmuchawców była Kula Sferyczna Zorbing, która robiła niesamowite wrażenie na buziach dzieci. Były też mega bańki mydlane, wata cukrowa, malowanie twarzy i dużo, dużo słodyczy. W trakcie imprezy zaprezentowały się również dzieci uczęszczające na zajęcia do „Promyka” przy MOPS, które przygotowały teatrzyk „Jaś i Małgosia”. Ich debiut wypadł super!
     Podczas trwania wszystkich punktów programu oraz konkursów treści nawiązywały do promocji profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej oraz ogólnopolskiej kampanii, którą popieramy kolejny rok „Postaw na rodzinę!”.
     Impreza współfinansowana była ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Kraśnik na 2013 r. Zobacz więcej

„WYGRAJ SZANSĘ” - Martyna Pietrzyk wyróżniona.

     W dniu 27 maja 2013 r. w Lublinie w sali Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego odbył się finał ogólnopolskiego konkursu „WYGRAJ SZANSĘ” w ramach programu dydaktyczno-kulturalnego „Trzeźwość na co dzień” dla dzieci i młodzieży muzycznie uzdolnionej. Organizatorem konkursu była Agencja Telewizyjno-Estradowa TV Media Łódź.
     Gminy biorące udział w programie estradowym typowały jedno dziecko uzdolnione wokalnie oraz przedstawiciela jury. Solista wykonywał na scenie piosenkę wybraną przez organizatora. Do zmagań konkursowych stanęło 18 uczestników reprezentujących szkoły podstawowe i gimnazja woj. lubelskiego. Nasze miasto Kraśnik reprezentowała Martyna Pietrzyk – uczennica Szkoły Podstawowej Nr 6.
     Uczestniczkę dzielnie wspierały koleżanki i koledzy z klasy: Wiktoria Karasińska, Weronika Pawłasek, Daniel Chamera, Kamil Pop, Michał Pop, Damian Szast, Kamil Kołtun, mama Beata Pietrzyk, wychowawczyni pani Grażyna Lewandowska, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kraśniku Elżbieta Cholewińska oraz trener wokalny Martyny pan Paweł Cieliczko. Podczas obrad jury, wszyscy uczestnicy obejrzeli przedstawienie teatralne ukierunkowane na przeciwdziałanie uzależnieniom.
     Wśród 18 solistów Martyna otrzymała pierwsze wyróżnienie, dyplom oraz nagrodę rzeczową w postaci tabletu.
     Martynie gratulujemy i dziękujemy za promowanie naszego miasta oraz życzymy dalszych sukcesów w twórczości artystycznej.
     Program i wyjazd do Lublina sfinansowano ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii miasta Kraśnik na 2013r. Zobacz więcej

Postaw na rodzinę! - 2013 - kolejny rok działamy!


     Kampania ma na celu propagowanie pozytywnego obrazu rodziny. Jak wykazują wyniki badań, dobre i prawidłowe relacje z bliskimi w domu rodzinnym to skuteczny sposób chronienia młodych ludzi między innymi przed zgubnym wpływem alkoholu i narkotyków.
     W związku z tym do wszystkich kraśnickich szkół podstawowych przekazaliśmy materiały kampanii wraz ze specjalnie zamówionymi balonami z nadrukiem: „Kraśnik; Postaw na rodzinę!; Odpowiedzialna rodzina bez używek” oraz apelem do nauczycieli, wychowawców, pedagogów, aby wspierać w maksymalny sposób wartości rodzinne, dobre przykłady i wzorce tak ważne dla naszego młodego pokolenia. Nie ma nic lepszego niż służba społeczeństwu poprzez aktywny udział w organizowanych ogólnospołecznych kampaniach.
     Razem jednocząc swoje wysiłki budujmy lepszą przyszłość.

Rozstrzygnięcie konkursu profilaktycznego na wykonanie ulotki profilaktycznej
pt.: „ Żyj zdrowo - bez alkoholu i narkotyków”.

     Konkurs adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych, wzięło w nim udział 21 gimnazjalistów. Komisja konkursowa oceniła prace pod względem profilaktycznego przekazu treści, zawartości merytorycznej, kreatywności, oryginalności, pomysłowości oraz formy estetycznej i wyłoniła zwycięzców.
      W dniu 12 grudnia 2012 r. odbyło się podsumowanie konkursu. W kategorii praca indywidualna dyplom otrzymała Maja Józefowska z Gimnazjum Społecznego w Kraśniku, w kategorii praca zbiorowa – dyplom otrzymał Tobiasz Kowalski oraz Jan Grabowski również z Gimnazjum Społecznego w Kraśniku. Ponadto każda z tych osób otrzymała cenną nagrodę w postaci tabletu. Pozostali uczestnicy konkursu: Ernest Surdacki, Piotr Sobala, Olga Skupińska, Agata Grządka, Magdalena Gąska, Klaudia Kalinowska, Ewa Boroń, Martyna Mularska, Aleksandra Gorczyca, Adam Rakwał, Michał Łaska, Magdalena Strawa, Kamila Bylewska, Kinga Nagórna, Julia Golińska, Barbara Bryła, Katarzyna Sikora, Edyta Kapała, otrzymali podziękowania i nagrody pocieszenia – pendrive. Nagrody wręczył zastępca burmistrza miasta Kraśnik Jarosław Stawiarski oraz kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Cholewińska.
      Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a przede wszystkim laureatom!
     Najlepsze prace zostały powielone i rozpowszechnione wśród dzieci i młodzieży szkolnej z terenu miasta Kraśnik.
    Konkurs zorganizowano w ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Kraśnik na 2012 r. Zobacz więcej

  

Konkurs dla młodzieży gimnazjalnej

      Zapraszamy do udziału w konkursie profilaktycznym pt.: „Żyj zdrowo - bez alkoholu i narkotyków” na opracowanie i przygotowanie projektu ulotki związanej z przeciwdziałaniem uzależnień – negatywne konsekwencje wynikające z używania narkotyków i picia alkoholu.
      Głównym celem konkursu jest promocja zdrowego stylu życia bez używek poprzez zaangażowanie młodzieży do działań profilaktycznych.
      Konkurs organizowany jest w ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Miasta Kraśnik na 2012 r.
      Szczegóły konkursu w regulaminie - pobierz: regulamin i załączniki.


Strona 1 z... I 1 I 2 I 3 I 4 I 5 I 6 I 7 I 8 I 9 I 10 I 11 I 12 I 13 I 14 I 15

Stronę redaguje Małgorzata Iwan -
p.o. Główny specjalista ds. uzależnień w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w KraśnikuPRACE KONKURSOWE